Kas teadsid, et ....

 • ...vanim lehm maailmas oli Big Bertha Iirimaalt, kes suri 49 aasta vanuselt 31.12.1992  (allikas)
 • ...Eesti vanim lehm elas Hiiumaal Emmaste kolhoosis 26 aasta vanuseks (allikas)

Huvitavaid fakte lehmadest

 1. Enamik inimesi arvab, et lehmal on neli magu. Tegelikult pole see tõsi: lehmal on 1 magu nelja kambriga: vats, võrkmik, kiidekas ja libedik. 
 2. Nende tiinus kestab sama kaua kui naistel rasedus, 9 kuud
 3. 2009. aastal teatas USA põllumajandusministeeriumi teadlaste  rühm, et nad on veiste genoomi edukalt kaardistanud. Tulemu-sed? Veistel on umbes 22 000 geeni ja 80% neist ühtib inimestega. (veel 10% jagatakse koerte ja näriliste vahel.)
 4. Sakslaste uuring leidis, et lehmad kipuvad karjatamisel või puhkamisel pöörama oma pead kas põhja või lõuna suunas, sõltumata päikese asendist või tuule suunast. Uuringu autori sõnul on magnetilise kompassi orientatsiooni imetajatel suhteliselt vähe uuritud; miks lehmad seda kasutavad, jääb saladuseks.

 5. Punane värv ei ärrita pulle, sest tegelikult on veised puna-roheliselt värvipimedad. Keebi liikumine on see, mis tõmbab härja tähelepanu.
 6. Neil on  330-kraadine panoraam nägemine!
 7. Neil on väga tundlik lõhnataju, nad võivad tunda lõhnamuutust pea 10 km kauguselt
 8. Lehmad võivad elada kauem kui 20 aastat (kuigi lüpsilehmad elavad harva nii kaua ja lihaveistel veab kui nad saavad 2 aastaseksi). Kui neil on sarved, siis saab lehma vanust lugeda sarveringide järgi.
 9. Lehmad võivad kõndida trepist üles, aga tagasi alla nad enam ei saa - nende põlved ei paindu selles suunas https://www.thatsfarming.com/news/18-fun-facts-about-cows
 • Esimene lennukiga lennanud lehm oli 1930.ndal aasta veebruaris Elm Farm Olliein ,ühtlasi oli ta ka esimene lehm, keda lüpsti lennukis!  (Video)
 • Maailma kõige kallim lehm Eastside Lewisdale Gold Missy tõi 2009. aastal kuninglikul põllumajanduse talimessil sisse 1,2 miljonit dollarit. (Artikkel)